Kategorie
Uncategorized

Modne szorty męskie w tym sezonie

Co to są te szorty męskie? Dla laików należy się odrobinę słów wstępu. Szorty męskie, te część garderoby, której korzenie znajdziemy w 19 wieku. Są to przede wszystkim „przycięte” spodnie, które w zależności od kroju odsłaniają różne części nóg. Jak wiele innych składników męskiej garderoby tak i szorty swoje DNa ma ściśle związane z wojskiem. Na przykład umundurowanie nepalskiej armii składało się właśnie z takich krótkich spodenek w kolorze khaki.

               Trzeba wspomnieć jeszcze jedna ważna kwestię. Krótkie spodenki tzw. „szorty” to ubiór nie formalny. Ma zapewniać przede wszystkim komfort noszenia i przewiewność w cieplejsze dni, dlatego  góry narzucone są tkaniny z jakich tego typu rzeczy się produkuje. Takimi tkaninami często wykorzystywanymi w szyciu szortów są: bawełna, len i wełna. Tak. Wełna też. Wiemy przecież doskonale, że wełna w upalne dni potrafi nie tylko grzać ale także skutecznie chłodzi. Oczywiście ta tkanina jest znaczniej rzadziej wykorzystywana niż wcześniej przywołana bawełna czy len. Są to tkaniny, które najlepiej spełniają wymogi przewiewności ale tez zapewniają idealną higroskopijność czyli pochłanianie wilgoci.

               Wracając jednak do historii szortów, bo ta jest jak najbardziej interesująca. Szorty w znacznym stopniu będą nam się kojarzyć ze szkołą. Młodsze pokolenie tak mocno tego nie doświadczyły, ale pokolenia zeszłego wieku, doskonale pamiętają mundurki szkolne chłopców składające się właśnie ze wspomnianych szortów. O mundurkach szkolnych można by się rozpisać na dłuższy artykuł. Temat ten jest ściśle związany z krawiectwem angielskim a tutaj już przecież niedaleko do tzw. ”bermudów” czyli rodzaju krótkich spodenek, których długość kończy się przed kolanem lub tuż za, zazwyczaj w kolorze granatowym.

               Wiek 20 w różnych okresach, zwłaszcza tych powojennych kojarzy nam się z otwartością i swobodą społeczeństw przede wszystkim do ubioru. Szorty jednaj nie straciły w żadne sposób na znaczeniu i „ważności”. Przecież wszystkim tak dobre znane rozgrywki Wimbledonu w tenisa, większości kojarzą się właśnie z szortami, w których tenisiści biegali po kortach. Te święto sportu, kojarzone tak mocno ze sportem dla elit wypromowały także tak wiele garderoby, bo przecież oprócz szortów, mamy tez polówki.

               Po tak szerokim wstępie mogę już precyzyjnie określić i przedstawić co w tym sezonie w szortach piszczy. Zacznijmy od kolorów: nadal bardzo popularne są takie kolory jak granaty, ale na stałe w modę wpisały się raczej te jaśniejsze a nawet pastelowe, czyli kolory, które kojarzą nam się z latem, świeżością i słońcem. Z czym takie szorty nosimy, przede wszystkim wybieramy jasne, przewiewne koszule, idealnie do wszystkich stylizacji wkomponuje nam się biała lniana koszula, którą założymy do wszystkich kolorów spodenek. Coraz większe uznanie maja stylizacje bardziej eleganckie, ale trzeba tutaj przypomnieć, że szory do takiej garderoby nie należą. Bo przecież jakoś trudno nam by sobie było wyobrazić rozmowę kwalifikacyjną na dyrektora banku kandydata, który przyjdzie w krótkich spodenkach, nawet jeśli do tego ma założoną koszulę i zawiązany krawat. Bardziej eleganckie to takie, do których spokojnie możemy założyć lnianą marynarkę i zaprosić gości na spacer brzegiem morza.

               Z uwagi na bogacące się społeczeństwa w tym także polskie. Widzimy coraz większa popularność posiadania łodzi. Nadmorskie miejscowości, do których przyjeżdżają corocznie coraz to większe tłumy to już nie tylko kuracjusze czy plażowicze, ale także osoby posiadające jachty w marinach. Bardzo często osoby takie przywdziewają właśnie szorty, bo woda, która może ich opryskać bardzo szybko zmoczyłaby długie spodnie i komfort krótkiego rejsu by został bardzo szybko obniżony. W ich stylizacjach bardzo charakterystyczne są właśnie szorty, polówki, czasami wodoodporna cienka kurtka i mokasyny. Tak. Mokasyny coraz częściej sa nieodłącznym dodatkiem do szortów. W większości stylizacji spotkamy właśnie takie połączenie: szorty i mokasyny, do tego jeszcze plecionych pasek, ewentualnie okulary przeciwsłoneczne i mamy typową letnią garderobę.

               Na zakończenie trzeba wspomnieć o jeszcze jednych szortach, bolączce wszystkich stylistów: rybaczkach. Są to krótkie spodnie tak ¾. Niestety bardzo często dają nie dobre efekty naszym sylwetkom, albo skracają, albo nie naturalnie wydłużają nogi. Chyba jedyne miejsce gdzie warto je ubrać do wędkowanie, w innych przypadkach rybaczkom mówimy stanowcze nie.